החטא ועונשו, או- דברים זולים עולים ביוקר

לפני כחודש התודאתי לסיפור מחריד ועצוב, אשר מייצג לצערי פן מכוער ונפוץ ברפואה וטרינרית. בסיפור הזה מככבת בעל כורחה כלבה פינצ'רית צעירה ומקסימה העונה לשם ליסה.

הסיפור מתחיל שיגרתי ביותר. בעליה של ליסה היו מעוניינים לבצע לכלבתם היקרה עיקור. לשם כך ביררו מחירים ופנו לוטרינרים שונים. קסמה להם מאד הצעתו של וטרינר אחד (את שמו לא נפרסם), ככל הנראה חביב, אשר הציע להם הצעה מפתה- עיקור בחצי מחיר ממה שהציעו להם וטרינרים אחרים ועוד, כמה נחמד- אצלם בבית, ללא צורך להוציאה עד למרפאה. אם הסיפור הזה לא הדליק אצלם נורה אדומה, איני יודע מה כן ידליק אותה.

אותו וטרינר חביב הגיע לבית הלקוח והחל בביצוע ההרדמה והניתוח. באמצע הניתוח התחיל להסתבך ולא ידע כיצד לסיים. לאחר שראה שאינו מסתדר לבד החליט אותו וטרינר לפנות לוטרינר עמית לצורך עזרה. וכך באמצע הניתוח סגר הוטרינר את הכלבה והלך לעמיתו לסיום הניתוח. שני הוטרינרים החזירו את הכלבה לבעליה לאחר שזו התאוששה.

אולם הבעלים שמו לב שכלבתם היקרה ליסה לא מתאוששת ולא חוזרת לעצמה. ביקור אצל הוטרינר השני הביא לחשד שיש בעיה רצינית יותר. וכך 4 ימים לאחר אותו ניתוח מדובר, היפנה הוטרינר את ליסה אל ביה"ח הוטרינרי בבית דגן. שאגב זהו הבי"ח הוטרינרי היחידי בארץ, למרות שיש כמה וכמה מרפאות שמכנות את עצמן בי"ח, כתרגיל שיווקי.

בבי"ח שמו לב שליסה במצב רע ויש צורך להיכנס לניתוח חוזר. כאשר פתחו את ליסה מחדש חשכו עיניהם של המנתחים. כל חלל בטן של ליסה היה מלא מוגלה ומזוהם. כמות המוגלה הייתה כל כך רבה שבשל חוסר מקום היא נדדה גם לרגליים. חלק גדול מהמעיים שלה עבר נמק והיה צורך להסירו. ואולי החלק האבסורדי ביותר בכל הסיפור- שתי השחלות של ליסה נשארו בחלל הבטן- כלומר העיקור שעברה נעשה בצורה רשלנית ולא מלאה.

לאחר ניתוח ארוך, ניקוי המוגלה, הסרת חלק נרחב מהמעיים והוצאת השחלות שנשארו החלה ליסה בתהליך החלמה ארוך, אשר עוד לא הגיע לסיומו. כיום ליסה דורשת טיפול צמוד ויקר. בעליה, אשר בהתחלה השקיעו בה, נטשו אותה בבי"ח בסופו של דבר. כעת ליסה מחפשת בית חם ואוהב, אשר מוכן להשקיע בה כסף וזמן. אם אתם מעוניינים לעזור, אתם מוזמנים לפנות לבית החולים הוטרינרי בבית דגן.

 

 

 

 

 

 

ולי יש כמה דברים ללמוד ולהגיד מהמקרה הנ"ל:

  1. עיקור וסירוס הם אמנם ניתוחים נפוצים מאד ברפואה וטרינרית אך אין להסיק מכך שאלו ניתוחים פשוטים. נהפכו מדובר לעיתים בניתוחים מורכבים מאד עם סיכון לא מבוטל לחיה. אם תסתכלו במחירון הוטרינרי המומלץ לצרכן תראו כי עלותו של עיקור לכלבה הוא קרוב ל 800 שקל. השוואה לניתוחים הקרובים לניתוח זה ברמת מורכבותם ועלותם מראה כי התמחור של עיקור הוא כבר 40% פחות ממה שהיה אמור להיות. האם נראה לכם הגיוני שוטרינר מנוסה יעשה ניתוח שכזה בהנחה נוספת של 50%? לא סתם וטרינרים שמכבדים את עצמם לוקחים מחיר קרוב למחירון. ומי שלוקח הרבה פחות- צריך לשאול למה? האם הוא חסר ניסיון ומעוניין לרכוש אותו? האם אין לו מספיק פציינטים והוא מקווה כי ע"י הורדה זו יצבור קהל מספק? בכל מקרה זה מסריח.
  2. ניתוח עיקור כמו שראיתם בסיפור זה הוא ניתוח מורכב, אשר יכול להסתבך מאד. חובה לעשות אותו במרפאה אשר מצוידת מספיק על מנת להתמודד עם כל התרחישים האפשריים ולא בבית או בחצר (כן שמעתי גם על מקרים כאלה).
  3. כלב זה אחריות ובן משפחה. אל תקחו אחד אם אין לכם כוונה לעזור לו בשעת הצורך, כפי שאני בטוח שהוא יעשה.

תגובות


אתם מוזמנים להשאיר את התגובה שלכם!

אתם חייבים להיות מחוברים לאתר כדי להגיב.