שעלת מכלאות

בעקבות ריבוי מקרים - סקירה של שעלת מכלאות

מקרים רבים של שיעול בכלבים הגיעו אליי בתקופה האחרונה. כל המקרים אובחנו כסובלים ממחלה הנקראת שעלת מכלאות, או בשפה מקצועית- רינוטרכאיטיס. זוהי דלקת של קנה הנשימה של הכלב. הסימנים הקלאסים הם שיעול טורדני בתכיפות רבה, לרוב שיעול יבש.

בדרך כלל הבעלים מתארים שלכלב תקוע משהו בגרון, אותו הוא מנסה להוציא. הסיבה לטעות זו היא שצורת השיעול של כלבים היא עם פה פתוח לרווחה לכיוון הרצפה והרבה פעמים מבלבלים זאת עם הקאה. השיעול של הכלב הוא לרוב קולני בשל פרץ האוויר היוצא בחוזקה.

שעלת מכלאות היא מחלה, אשר נגרמת משילוב של חיידק- ברודוטלה ברונכוספטיקה ומספר וירוסים. הנפוצים בקרב הוירוסים הם פארא-אינפלואנזה (שפעת) והרפס. חיסון לפארא- איפלואנזה מצוי במשושה וככל הנראה כלבים המחוסנים באופן סדיר במשושה חולים בשעלת מכלאות בצורה קלה יותר. אם זאת חיסון משושה אינו מקנה חיסון כנגד שעלת מכלאות.

זוהי מחלה מדבקת מאד, הנישאת באוויר. כלב חולה הנמצא בסמוך לכלב בריא יכול להדביק אותו בנקל. מספר ימים בודדים מהחשיפה הכלב מתחיל להראות סימני מחלה, בדרך כלל רק שיעול. כלבים הסובלים משעלת מכלאות בצורה הקלאסית של המחלה לרוב לא מתנהגים כחולים, הם מרגישים טוב, פרט לשיעול תכוף. במקרים מסוימים הכלב יכול לסבול משיעול, המלווה בפליטה של ליחה. במקרים קיצוניים המחלה יכולה להסתבך למצב של דלקת ריאות- מצב מסוכן ביותר. בשל כך יש תמיד להוועץ עם רופא וטרינר במקרה של שעלת מכלאות.

שעלת מכלאות נמשכת עד שבועיים מרגע ההדבקה עם רצף שיעולים משתנה בתדירותו. ישנו טיפול אנטיביוטי היעיל כנגד החיידק, אך גם במקרים מטופלים משך המחלה נשאר שבועיים. למה לטפל אם כן? במקרים של שעלת מכלאות קלה עם שיעול יבש אכן לא מטפלים לרוב ונותנים לכלב להחלים לבד. במקרים קשים יותר, אם יש שיעול רטוב או אם קיים חשש לדלקת ריאות יש לטפל על מנת למנוע סיבוכים. קיימים תכשירים להקלה על השיעול, אולם במקרים בהם קיים חשש לסיבוכים, או אם השיעול אינו יבש לא מומלץ לתת טיפול להקלה על השיעול, שכן הוא יחריף את המחלה, בכך שימנע מהכלב להוציא את התוכן החוצה.

ניתן למנוע את המחלה ע"י חיסון שנתי כנגד שעלת מכלאות. זהו חיסון, אשר ניתן דרך האף לכלב בריא. בשל יכולת ההדבקה הרבה של המחלה רוב הפנסיונים מחייבים חיסון לפני שהכלב מגיע. כלב נחשב מחוסן כשבוע לאחר מתן החיסון. במקרים נדירים הכלב יכול להראות סימני מחלה קלים למשך מספר ימים בודדים. כלב מחוסן יכול באופן תיאורטי להדביק כלבים אחרים. לדעתי בשל הסיכוי הגבוה להדבק מהמצאות סמוך לכלב חולה יש לחסן את הכלב לפני כל ארוע הכולל המצאות בסמוך לכלבים רבים אחרים- פנסיון, מכלאה, תערוכה ואפילו כלב הנוהג להמצא במפגשי כלבים לעיתים קרובות.

בסיכומו של דבר זו מחלה טורדנית מאד לבעלים כמו לכלב. כדאי לא להקל בה ראש.

שתף אותנו בסיפור שהיה לך עם חית המחמד שלך

כתיבת תגובה