כשקרציות משאירות אחריהן מתנות

קדחת קרציות בכלב

  לפני מספר חודשים הגיעה אל מרפאתי כלבה רטריברית מעורבת בת שנתיים. הבעלים טענו שהכלבה במשך כ 3 ימים חלשה ואפאטית, חסרת תיאבון ובקיצור- לא מרגישה טוב. בבדיקה פיסיקאלית הכלבה נראתה חלשה וחסרת המרץ, שמאפיין כל כך את הגזע שלה. בנוסף, לכלבה היו בלוטות לימפה פופליטאליות (בלוטות לימפה היושבות בחלק האחורי של הברך)מוגדלות, חום גבוה של 40.2 ואם זה לא מספיק גם לא מעט קרציות. הבעלים יש לציין הם מהאנשים הרציניים והאחראיים ביותר שפגשתי. כיוון שהם חיים במושב עם שתי כלבות הם מטפלים בשתיהן עם קולר כנגד קרציות, אמפולות כנגד קרציות ומבצעים ריסוסים בחצר באופן תקופתי. הכלבה השנייה אגב לא סובלת כלל מקרציות.

בשל ההיסטוריה של הקרציות והחום הגבוה התעורר החשש שמדובר בקדחת קרציות נפוצה, הנגרמת ע"י הטפיל ארליכיה קאניס. על מנת להגיע לאבחנה ודאית נלקח לכלבה דם לספירת דם, פאנל ביוכימי ומשטח דם.

ספירת הדם הראתה אנמיה קלה עם עדות לרגנרציה של תאי הדם האדומים (אנמיה רגנרטיבית). דווקא טסיות הדם, אשר מספרן יורד בצורה בולטת במקרה של זיהום בארליכיה קאניס, היו בכמות תקינה.

הפאנל הביוכימי היה תקין ללא חריגות משמעותיות.

במשטח הדם שנעשה נראה בחלק מתאי הדם הלבנים טפיל דם פחות נפוץ- הפטוזואון (Hepatozoon canis).

למרות שישנם מקרים בהם הפטוזואון יכול להופיע לבדו ולגרום למחלה קלינית בכלב, לרוב הפטוזואון מופיע בבע"ח, אשר סובל ממחלה נוספת, בדר"כ- ארליכיה קאניס. בכלבה הזו לא נמצא דבר במשטח פרט להפטוזואון.

לאור המצב הקליני והממצאים הכלבה החלה לקבל טיפול להורדת החום הגבוה, קיבלה נוזלים לתוך הוריד ולפני שהלכה הביתה גם נוזלים תת עוריים. בנוסף החלה לקבל אימידוקארב, כטיפול כנגד הפטוזואון ולמרות שלא נמצאה עדות במשטח או בבדיקות הדם קיבלה גם דוקסילין, כטיפול כנגד ארליכיה קאניס.

לאחר מספר ימים הכלבה החלה להראות שיפור במצבה. משטח דם חוזר שנעשה הראה הפעם את מה שציפיתי לו מלכתחילה- מונוציט (תא דם לבן) המכיל בתוכו גם ארליכיה קאניס וגם הפטוזואון.

הכלבה חזרה למספר טיפולים באימדוקארב וביצוע משטחי דם, עד אשר לפני כמה ימים ואחרי מספר רב יחסית של טיפולים נוקה דמה של הכלבה מההפטוזואון והיא יכלה לחזור לחיים נורמאליים, בתקווה בלי קרציות.

נשמח לענות על שאלות

אם יש...

2 תגובות

 1. 19.1.11
  ד"ר קאן שלום,
  יש לי כלבה מקסימה וחייכנית בת 13+ מעורבת (גולדן ולברדור)
  תותי, זהו שמה, אינה בריאה באופן כללי מזה זמן, ומאוד מבוגרת(שנת לידה 1997).
  את שמחת החיים שלה היא התחילה לאבד בהדרגתיות במהלך החצי שנה האחרונה.
  אינני בקיאה לחלוטין במצבה הרפואי כיוון שאימי בד"כ אמונה על תחום הטיפול בה אך יודעת לספר כי מזה כשנתיים סובלת מבעיות בכליות והשתן שלה אדום מדם.
  לפני כשבועיים החלו להופיע גם קרישי דם בשתן.
  לפני שבוע התעוררנו בבוקר לבית מלא קיא ושתן (גושים של דם בעיקר) בכל מקום, מה שבעייני מראה על מצוקה גדולה מאוד מעבר לפן הרפואי מכוון שמדובר על כלבה מאוד מחונכת שכמעט לעולם לא תעשה את צרכיה בתוך הבית.

  הוטרינר אשר מטפל בה מאז ומתמיד ובקיא בהיסטוריה הרפואית שלה לא היה בארץ ולכן הגענו למחרת לוטרינר אחר שעליו קיבלנו המלצות.
  הוא לקח דם לבדיקות ונתן לה אנטיביוטיקה. לאחר מספר שעות, עם תוצאות בדיקות המעבדה, התקשר לבשר כי כנראה מדובר ב"קדחת הקרציות".(למרות שאין לה קרציות ואנחנו מאוד ערניים לנושא)

  לאחר בדיקה נוספת התגלה כי מדובר ב hapetozoon .
  אני יודעת כי היא מטופלת בהתאם.
  קראתי מעט על התופעה אך לצערי לא הצלחתי למצוא אינפורמציה רבה מעבר לאופן ההדבקות, דרכי הימנעות וסימפטומים (שללא ספק קיימים אצלה)

  למרות שעבר שבוע מאז אינני רואה שום שיפור.
  חוסר תאבון, דיכאון, חולשה, התעייפות מהירה וכל המשתמע מכך עדיין נוכחים.

  לפני יומיים, בעודי איתה במעלית כדי לרדת איתה לעשות פיפי היא עשתה במעלית.זמן קצר לאחר מכן -שוב במעלית.
  כל פעם שהיא מנסה לקום היא עושה פיפי.
  כל לילה כשאני חוזרת הביתה היא יושבת במרפסת, ולא בתוך הבית.נראית מאוד סהרורית ועצובה.
  ביומיים האחרונים היא מסתובת עם חיתול.

  הייתי שמחה אם היית יכול לסייע לי,
  מתארת לעצמי כי כיוון שאין באפשרותי לנדב אינפורמציה מדוייקת לא תוכל להתייחס לשאלותיי מעבר לתשובות כלליות…
  בכל זאת, אשמח לשמוע את דעתך
  אני רוצה לדעת קצת יותר- האם תוכל להפנות אותי למאמרים מפורטים יותר בנושא hepatozoon אצל כלבים מבוגרים?
  האם ישנן בכלל דרכי טיפול במצב קשה שכזה או שעליי להתכונן לנורא מכל?
  מה ניתן לעשות כדי לעזור לה להתמודד ביתר קלות?

  אנחנו כולנו בדיכאון יחד איתה, ועם כל מחשבה על מצבה אני יותר ויותר לא מצליחה לעכל את הסיטואציה.

  אני מודה לך על ההתייחסות ועל זמנך היקר,
  תודה רבה מקרב לב,

  יעל הורוביץ,
  yael@fuchsiaprod.com

כתיבת תגובה