13... זה לא מספר מזל בדר"כ?

בואו לקרוא על כלבה מבוגרת, גדולה, אשר עברה טיפול שיניים מסיבי

ביום שישי האחרון הגיעה אלי כלבת גולדן רטריבר מקסימה וטובת לבב בשם בלה. בת 13 שנים היא ונכיר עליה גילה המופלג. הבעלים הביאו אותה לבדיקה מכיוון שהיא ממעטת באכילה ומעדיפה מזונות רכים ביתיים.

במהלך הבדיקה פתחתי את פיה על מנת לבדוק את מצב השיניים. המצב היה בכי רע. אבן שן רבה עטפה כמעט את כל השיניים ובחלק מהשיניים נראה כי יש אבן שן שגדלה הצידה למימדי ענק.

הסברתי לבעלים שבמצב הנתון חייבים לבצע ניקוי שיניים, על אף גילה של בלה. גיל חשוב לציין הוא לא מחלה ולא סימפטום. זה מצב נתון ואין שום בעיה לבצע פרוצדורות בהרדמה גם לכלב גריאטרי. אולם כלבים מבוגרים הם בעלי סיכוי גבוה יותר לבעיות שיכולות להקשות על ההרדמה. בשל כך יש לבצע תמיד בדיקת דם לכל כלב מעל גיל 9-10 שנים לפני הרדמה.

ביום המיועד בלה הגיעה בצום. לפני הכל ביצענו לה בדיקת דם, אשר לשמחתנו הראתה מצב מושלם של תפקודי הכליות והכבד. בלה הורדמה והתחלנו בניקוי השיניים. מצב השיניים כאמור היה נוראי. אבן שן רבה עטפה את השיניים ונסיגת חניכיים חמורה כבר פגעה ברוב השיניים הטוחנות. אבן השן הבולטת שראיתי כמה ימים לפני כן הסתברה כשורש שן אשר ניתק כולו מהחניכיים עקב נסיגתן.

לאחר הסרת האבן שן בוצעה הערכה של מצב השיניים והוחלט אילו שיניים מהוות בעיה וחייבות לעבור עקירה. באופן סימבולי ממש מספר השיניים שנעקרו ייצגו את גילה של בלה- 13. אין ספק שלאחר מצב דרסטי זה יהיה לבלה קשה לאכול מזון יבש, אבל לפחות עצרנו את ההתדרדרות של שאר השיניים והפסקנו את הכאב שהיא לבטח סבלה ממנו. דבר נוסף שחייבים לקחת בחשבון בנושא בריאות שיניים, הוא שאבן שן ודלקת חניכיים הוכחו כבר במאמרים, גם ברפואה הומאנית וגם ברפואה וטרינרית, כי הם גורמים לפגיעה בכליות, בלב ובאיברים נוספים.

בלה חזרה לעצמה מהר מאד. היא התאוששה מהר, חזרה לאכול יפה והיא אפילו החלה בהכנות לקראת יום הולדתה ה-14.

נהנתם? שתפו אותנו

כתיבת תגובה